لامپ ال ای دی و چراغ LED آفتابی یا مهتابی؟ کدامیک بهتر است؟

لامپ ال ای دی

چه لامپ ال ای دی برای منزل چه نوری مناسب است؟ نور سفید یا زرد؟ آفتابی یا مهتابی؟

آیا انتخاب رنگ نور سلیقه ای است؟ برای انتخاب رنگ نور متناسب با محیط چه چیز را بایستی مد نظر قرار دهیم؟

چراغ و لامپ   LED آفتابی یا مهتابی؟ کدامیک بهتر است؟

در این صفحه  کوتاه تلاش می کنیم تا حد ممکن به این سوالات پاسخ دهیم.

چراغ و لامپ ال ای دی LED آفتابی یا مهتابی؟ کدامیک بهتر است؟

رنگ نور- دمای رنگ نور (Color Temperature)

رنگ نور یک لامپ ال ای دی LED و چراغ ال ای دی LED با شاخصی به نام دمای رنگ بر حسب کلوین توصیف میشود. دمای رنگ برای مشخص کردن رنگ منبع نور از طریق مقایسه آن با رنگ یک جسم سیاه تشعشع کننده استاندارد به کار می رود. جسم سیاه عنصری نظیر پلاتین است که هیچ نوری منعکس نمی کند و کل نوری که به آن تابیده میشود را جذب می کند.

هر چه عدد دمای رنگ بالاتر باشد، رنگ نور بیشتر به محدوده رنگهای سفید و سرد نزدیک است و هر چه این عدد کوچکتر باشد رنگ نور به محدوده رنگهای گرم ( نظیر رنگ نور لامپ التهابی) نزدیکتر است. دمای رنگ بیشتر از ۴۰۰۰ کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایینتر از ۳۰۰۰ کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته میشود. به منظور استاندارد کردن نور لامپ ها، آنها به سه گروه زیر تقسیمبندی میشوند

  • آفتابی یا سفید گرم (White Warm (ww :

نور این لامپ ها با دمای رنگ کمتر از ۳۳۰۰ کلوین باعث میشود که در محیط احساس گرم بودن و آرامش ایجاد شود. رنگ نور این لامپها مشابه لامپهای التهابی است. این لامپها برای محیطهایی که قرار است فرد در آن به استراحت بپردازد یا در آن احساس آرامش داشته باشد نظیر هتل ها، بیمارستان ها، اتاق خواب و نشیمن منازل، مهد کودک ها و سالن های کنفرانس مناسب می باشد.

  • سفید خنثی یا سفید سرد (White Neutral (wn :

نور این لامپ ها با دمای رنگ ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین رنگ نوری بین آفتابی و مهتابی می باشد. این لامپ ها برای محیط های کاری نظیر کارگاه ها، دفاتر اداری، نمایشگاه ها، سالن های ورزشی، سالن انتظار، بانک ها، مراکز آموزشی و نیز آشپزخانه منازل ایده آل هستند.

  • مهتابی یا نور روز (White Daylight (wd :

این لامپ ها با تولید نوری با دمای رنگ بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین بسیار مناسب برای تأمین روشنایی اماکنی هستند که به روشنایی زیاد نیاز دارند. به عنوان مثال: فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، صنایع تولیدی، کارخانه ها و … می توانند از این لامپ ها استفاده نمایند.

 

لامپ    LED  آفتابی و چراغ ال ای دی LED آفتابی با دمای رنگ کمتر از ۳۳۰۰ کلوین

 لامپ    LED  خنثی و چراغ ال ای دی LED خنثی با دمای رنگ ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین

لامپ   LED  مهتابی و چراغ ال ای دی LED مهتابی با دمای رنگ بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین

 

لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی

لازم به ذکر است که رنگ نور مناسب در هر محیط، متناسب با کاربرد آن انتخاب می شود به عنوان مثال: برای محیط هایی که قرار است فرد در آن به استراحت بپردازد نظیر: بیمارستان، منازل، هتلها و … رنگ نورهای گرم با دمای رنگ پایین، یعنی نورهای سفید گرم توصیه میشود. در مقابل در محیط های صنعتی نظیر کارگاه تراشکاری و پرس بهتر است از رنگ نورهای سرد نظیر روشنایی روز استفاده شود که مانع خواب آلودگی افراد میشود. همچنین برای محیط هایی نظیر: مدارس، دفاتر اداری، آشپزخانه منازل، راهرو بیمارستان و … توصیه می شود که نورهای میانه نظیر سفید و سفید سرد انتخاب شود.

محصول پیشنهاد شرکت صنایع روشنایی KMC : چراغ سنسوردار

محدوده دمای کارکرد چراغ و لامپ  LED چقدر است؟

یکی از مشکلات محیطی برای منابع نوری سنتی مانند لامپ و چراغ رشته ای و کم مصرف عدم کارایی در دمای بسیار پایین محیط است. چراغ و لامپ  LED در محیط های سرد کارآیی موثرتری دارند و سردی زیاد محیط باعث عملکرد بهتر مکانیسم جذب گرمای آن می شود. به علت همین ویژگی چراغ و لامپ   LED یکی از گزینه های مناسب برای استفاده در محیط های سرد و برنامه های مختلف مانند اسکیت و ورزش های زمستانی است.

محدوده دمای کارکرد چراغ و لامپ ال ای دی LED از ۳۰- تا ۶۰+ می باشد.

چگونه مقایسه بهتری بین چند برند مختلف چراغ  LED و لامپ LED داشته باشیم؟

وقتی می خواهیم بین چندین برند چراغ ال ای دی LED و یا لامپ  LED را برای خرید انتخاب کنید، شاید این سوالات در ذهن بیاید: کدام یک نور بهتری دارد؟ راندمان کدامیک بهتر است؟ خرید کدامیک بهتر است؟ کدامیک مقرون به صرفه تر است؟ و …

تقریبا روی جعبه کلیه چراغ ها و لامپ ها جدولی با عنوان مشخصات فنی وجود دارد که بهتر است قبل از خرید حتما توسط خریدار مطالعه شود. با توجه به وجود تنوع زیاد چراغ  LED و لامپ LED مطالعه مشخصات فنی برای این نوع چراغ و لامپ بیشتر حائز اهمیت است. به عنوان مثال اگر شما برایخرید چراغ ال ای دی LED  و لامپ ا LED بین چند برند مختلف جهت انتخاب تردید دارید میتوانید با مقایسه مشخصات فنی آنها انتخاب بهتری انجام دهید

حال با آشنا شدن انواع لامپ ال ای دی و نحوه شناخت برندها براحتی میتوانید لامپ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *