تهران، جاجرود منطقه صنعتی کمرد
  • تلفن تماس 021-77057329

  • آدرس ایمیل

صرفه جویی با بالاست الکترونیکی

صرفه جویی مقایسه ی مصرف بین بالاست الکترونیکی با بالاست القایی

در این آزمایش سعی شده تا کاهش مصرف انرژی را به صورت آزمایش کاملا عملی نشان دهیم . . برای این آزمایش هردو بالاست القایی و بالاست الکترونیکی در یک زمان و در یک مکان کاملا یکسان مورد آزمایش قرار می دهیم . دستگاه های اندازه گیری بارها و بارها تست شده و کاملا کالیبره می باشند . در این آزمایش از دولوکس متر برای اندازه گیری میزان نور استفاده شده است . لوکس مترها در شرایط یکسانی کالیبره شده اند و مورد تست قرار گرفته اند . از دولامپ ۱۸ وات T8 برای تست استفاده شده است . شکل زیر لوازم و دستگاه های مورد استفاده در آزمایش را نشان میدهد .

در این شکل همانطور که مشاهده می کنید از دو دستگاه برای اندازه گیری و نمایش دادن ولتاژ ، جریان ، پلورفاکتور و وات را نمایش می دهد در شکل زیر نمایشگر این دستگاه را توضیح می دهد .

در شکل زیر دوبالاست القایی با یک بالاست الکترونیکی ۲*۱۸ را مشاهده می کنید . برای نشان دادن تلفات برروی بالاست این بالاست های الکترونیکی برروی تخته و با فیش نصب شده اند تا به راحتی قابلیت جابجایی داشته باشند .

یک جعبه ی مخصوص که از جنس چوب (ام دی اف) ساخته شده است را برای قرار دادن لامپ ها انتخایب می کنیم . عایق بندی این جعبه باید نسبت به نور ایزوله باشد . شکل زیر این جعبه و محل قرارگرفتن سنسور لوکس متر را نشان می دهد .

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید دوعدد لامپ ۱۸ وات T8 داخل جعبه قرارداده شده است . سنسورلوکس مترهم در داخل جعبه در کف جعبه قراردارد .

دستگاهها آمده ی روشن شدن

بعد از راه اندازی و روشن شدن لامپ مدت ۳۰ دقیقه لامپ ها در حالت روشن باقی می مانند تا به پایداری نوری خود برسند. بعد از ۳۰ دقیقه می توانید مصرف لامپ ها را مقایسه کنید . البته این تفاوت مصرف مربوط به لامپ نیست بلکه مربوط به تلفات بالاست می باشد .

با یک مقایسه ساده در مقادیر نشان داده شده در بالا می توان برتری های یک بالاست الکترونیکی نسبت به یک بالاست القایی را مشاهده کرد . جدول زیر مقایسه ی هردو بالاست را نشان میدهد :

پارامترهای اندازه گیری شده

بالاست القایی

بالاست الکترونیکی

ولتاژ ورودی

۲۲۳

۲۲۳

جریان ورودی

۰٫۷۲۴

۰٫۲۷۵

پاورفاکتور

۰٫۳۱۱

۰٫۵۰۶

وات مصرفی

۵۰٫۲

۳۱٫۱

لومن خروجی

۱۷۸۳۰

۱۹۱۷۰

بایک مقایسه ی ساده در فقط در توان مصرفی مشاهده می کنیم که در تنها می توان ۲۰ وات توان صرفه جویی کرد . حال این تعداد بالاست را برای یک مجموعه ی ۱۰۰۰ بالاستی در نظر بگیرید .تنها با تعویض بالاست های این مجموعه جیزی در حدود ۲۰۰۰۰ وات صرفه حویی داست این میزان را برای یک روز ، ماه و سال محاسبه کنید .

این تنها یک مورد از مزایای بالاست الکترونیکی بود .

محصول پیشنهادی شرکت صنایع روشنایی KMC : چراغ سنسوردار

گرمای ایجاد شده ، صروصدای بالاست القایی ، سنگینی بالاست القایی ، داشتن قطعه ی اضافی استارت که خود این قطعه خرابی بسیار بیشتری نسبت به بالاست و لامپ دارد ، سیم کشی و بسیاری دیگر از این دست معایب، برتری بلامنازع بالاست الکترونیکی را اثبات می کند .

بالاست الکترونیکی

بالاست الکترونیکی

بالاست الکترونیکی

0/5 (0 Reviews)

مطالب مرتبط